روش خالص سازی سنگ نقره

مطالب این محتوا

شاید شما هم به جواهرات نقره علاقه مند باشید، اما آیا می دانید که نقره از کجا بدست می آید و منبع سنگ نقره چیست؟

سنگ نقره به صورت مستقیم از طبیعت استخراج نمی شود، بلکه در سنگ های معدن سرب، مس و غیره یافت می شود.اما بر خلاف طلا و مس، سنگ نقره به صورت خالص در طبیعت کم است.سنگ نقره بیشتر در معادن استخراجی طلا، مس و زغال سنگ، خالص سازی می شود.

اطلاعات کلی در ارتباط با فلز نقره

فلز نقره در قدیم به نام زر معروف بوده است و در جدول تناوبی عناصر با علامت Ag نشان داده شده است.از خصوصیات نقره می توان به نرم بودن و براقیت آن اشاره کرد، همچنین در بین دیگر فلزات بالاترین رسانایی الکتریکی را دارد و حتی بیشترین میزان گرمایی را دارا باشد.

نقره فلزی با ارزش است که خواص بسیار زیادی از جمله تنظیم گردش خون، ضد باکتری، تسکین درد، کاهش استرس و غیره را دارد.نقره معمولا از طریق شستشوی شیمیایی سنگ های معدن و ذوب سنگ های معدن بدست می آید.راه کار های قدیمی نیز وجود دارد که به نام Pan amalgamation است، اما این روش در سال 1800 میلادی منسوخ شده و دیگر استفاده نمی شود.

parkes روش دیگر استخراج نقره از سنگ معادن سرب و مس است، که پس از خالص سازی به شکل قرص های نقره تبدیل می کنند. نقره خوب با درجه خلوص 99.9 درصد می باشد و واحد اندازه گیری نقره خالص را انس یا عیار نقره می نامند.نقره خالص را به نقره بالای 98 درصد خلوص می گویند، که در دستبند، انگشتر، گردنبند و غیره به کار می رود، اما پس از اضافه کردن مس و روی برای مقاوت بیشتر، که آن نقره با عیار 925 ویا استرلینگ گفته می شود که محتوای جامعی با نام معرفی عیار های مختلف نقره منتشر کرده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

سنگ نقره - گالری بانو

منابع اصلی استخراج سنگ نقره در کدام کشورها وجود دارد؟

منابع اصلی استخراج سنگ نقره از سنگ های معدن فلزات طلا، مس، نیکل، سرب و روی می باشد، که بزرگترین معادن استخراجی این فلزات در کشورهایی از جمله ایران، مکزیک، کانادا، لهستان، پرو، بولیوی، ایالت متحده آمریکا و استرالیا است.

از این بین بزرگترین معادن استخراجی نقره در کشور شیلی، آرژانتین و مکزیک قرار دارد.

معادن بزرگ استخراج سنگ نقره کشور ایران در کدام شهر ها قرار داد؟

در کشور ما ایران نیز معادن استخراجی سنگ نقره بزرگی مانند طلا، مس و زغال سنگ وجود دارد، که در بعضی از این معادن استخراج نقره هم صورت می گیرد.در ادامه چند معدن بزرگ ایران را نام می بریم.

معدن سرچشمه

در 160کیلومتری جنوب غربی استان کرمان معدن سرچشمه وجود دارد، که بزرگترین معدن استخراجی سنگ مس ایران است.همچنین این معدن یکی از بزرگترین معادن سرباز مس در جهان شناخته شده است. از نظر جغراقیایی و دیدگاه زمین شناسی، معدن  سنگ نقره سرچشمه بر روی کمربند جهانی مس قرار دارد، که استخراج فلز نقره از این معدن بسیار بالا می باشد.

معدن سونگون

معدن سونگون ورزقان یکی دیگر از بزرگترین معادن استخراج مس و نقره در ایران است.این معدن بیش از یک میلیارد تن ذخیره سنگ مس دارد و عناصر درگری مانند طلا، روبیدویم، پلاتینوم و غیره در آنجا نیز استخراج می شود.معدن سوگون جزء قدیمی ترین معادن استخراجی ایران می باشد، که قدمت آن نیز به دوره قاجار برمی گردد

معدن طلای زرشوران

این معدن تا سال 1399 شمسی بزرگترین معدن استخراجی طلا در ایران شناخته شده است و در 35 کیلومتری شهرستان تکاب قرار دارد.

سنگ نقره - گالری بانو

معدن مس میدوک کرمان

این معدن در گذشته به نام لاچاه معروف بود، که پس از گذشت زمان به علت نزدیکی به روستای میدوک به نام این روستا تغییر پیدا کرد.این معدن در فاصله 132 کیلومتری شمال غرب معدن سرچشمه معروف قرار دارد.معدن مس میدوک یکی دیگر از معدن بزرگ استخراج مس می باشد، که در آن سنگ نقره نیز استخراج می شود.

 کانی های نقره

نقره به دو صورت وجود دارد.هم به صورت محصول فرعی و هم به صورت محصول اصلی استخراج می شود.مقصود از محصول فرعی این است که نقره در فرایند استخراج یک فلز دیگر مانند مس، سرب، روی و یا طلا به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود و بدست می آید و مقصود از محصول اصلی هم این است، که نقره از کانی اختصاصی خود استخراج و فراوری می شود.

قابل توجه است که ۷۵ درصد نقره ی تولید شده در جهان  از کانی های فلزات دیگر به دست آمده و به عنوان محصول فرعی تولید و فراوری می شود، و کانی های نقره که فروانی بالایی هم ندارند، سهم بالایی در تولید جهانی نقره هم ندارند.

 حال به بعضی از کانی های مهم نقره اشاره می کنیم و اطلاعات مفید و کوتاهی در موردشان به شما خواهیم داد.

سنگ نقره - گالری بانو

 آرژانتیت

از کانی های سولفیدی سنگ نقره به شمار میرود، که در سیستم کوبیک متبلور شده است و به صورت اپی ترمال تشکیل می گردد.این سنگ معدنی به شرطی که در حجم بالا کشف شود، یکی از سنگهای معدنی مهم و با اهمیت نقره به حساب می آید.نا گفته نماند که این کانی بیشتر در مکزیک و آمریکا یافت می شود و می تواند حاوی ۸۷ درصد نقره باشد.

پیرارگیریت

پیرارگیریت، سنگی سولفوره است که به رنگ قرمز گیلاسی می باشد که حاوی ۶۰ درصد نقره دارد.پیرارگیریت با شعله ذوب می شود و در اسید نیتریک، جوهر نمک و پتاسیم هیدروکسید، محلول است.این سنگ حاوی نقره تقریبا کمیاب به حساب می آید و بیشتر در آلمان، چک، اسپانیا، شیلی، مکزیک، آمریکا، پرو، روسیه و کانادا قابل یافت است.

اکانتیت

اکانتیت یکی دیگر از کانی های سولفیدی و کمیاب نقره است که دارای ۸۷ درصد نقره می باشد.این کانی معدنی در جوهر نمک، اسید نیتریک و آمونیاک حل می شود و لازم به ذکر است که قابل انعطاف می باشد، به طوری که می توان آن را با چاقو برید. آکانتیت بیشتر در شرق آلمان، جمهوری چک (آکانتیت برای بار اول در جمهوری چک در سال 1855 کشف شد)، نروژ، بریتانیا، مکزیک و آمریکا یافت می شود.

پروستیت

یکی دیگر از سنگهای معدنی نقره، می توان به پروستیت اشاره نمود.این سنگ تقریبا کمیاب می باشد و از نوع سولفوری است که در اسید نیتریک حل می شود، حاوی ۶۵ درصد نقره می باشد و وقتی با شعله ذوب می شود، از خود بویی شبیه به بوی سیر تولید می کند. این سنگ نقره را می توان در آلمان، چک، فرانسه، شیلی، مکزیک و آمریکا یافت.

سنگ نقره - گالری بانو

استفانیت

یکی دیگر از کانی های سنگ نقره، استفانیت می باشد.این کانی  برای نخستسن بار در کشور چک اسلواکی سابق یافت شد، با شعله ذوب شده و در اسید نیتریک گرم قابل حل می باشد.بیشتر در آلمان، چک، ایتالیا، آمریکا و مکزیک یافت می شود.

پلی بازیت

پلی بازیت یک نوع کانی معدنی است که دارای ۶۴تا ۷۲ درصد نقره می باشد و مقادیری از مس، آنتیموان و آرسنیک است.این سنگ به رنگ سیاه فولادی دیده می شود و اگر کمی ذوب شود، در اسیدنیتریک هم حل می شود.پلی بازیت را می توان در آلمان، چک، شیلی، مکزیک، آمریکا و روسیه یافت.

میارگیریت

میارگیریت، سنگ سولفید نقره است که معمولا به رنگ قرمز گیلاسی وجود دارد و معمولا حاوی ۳۷ درصد نقره می باشد.این سنگ در اسید نیتریک غليظ حل می شود، به آسانی ذوب می شود و در بسیاری از نقاط جهان، به خصوص نقاطی که سابقه استخراج نقره دارند، یافت می شود.

استرومایریت

استرومایریت از کانی های سولفیدی  سنگ نقره و مس می باشد که حاوی ۵۳ درصد نقره است. این کانی که به رنگ آبی مایل به خاکستری تا آبی تیره می باشد، برای نخستین بار در سال 1832 و در کشور چک یافت شد.

کلور آرژیریت

کلور آرژیریت یکی از کانی های هالوژنی نقره به شمار می رود وحاوی ۵ درصد نقره می باشد و این سنگ و زیورآلات نقره ایتالیایی در معرض هوا سیاه می شود.در آمونیوم هیدروکسید محلول می باشد و به راحتی هم ذوب می شود.کلور آرژیریت برای نخستسن بار در آمریکا یافت شد و در حال حاضر در استرالیا و شیلی نیز قابل یافت می باشد.

دلیل اشاره مستقیم به محصولات ایتالیایی در این قسمت از آن جهت است که محصولات این نوع از نقره، به عنوان خاص ترین و بهترین محصول شناخته می شود مانند انواع آویز و دستبند نقره مردانه.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
خانه