مجله

صفحه اصلی » مجله » مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

مطالب این محتوا

نگین زیرکونیوم(زیر کُنیوم)یا کوبیک زیرکونیا که به عنوان نگین محصولات ما استفاده می شود، موضوع این مقاله است.

اگر توضیحات موجود در قسمت محصولات سایت را مشاهده کرده باشید، کلمه نگین زیرکونیوم را به کرات شنیده اید.نگین زیرکونیوم که همچون الماس درخشنده و جذاب است، به حدی به این سنگ گران قیمت شبیه است که حرفه ای ترین افراد را نیز دچار سردرگمی می کند.

در این محتوا تلاش کرده ایم تا از صفر تا 100 تولید، رنگ بندی، مقاومت، شباهت و تفاوت های کوبیک زیرکونیا یا همان نگین زیرکونیوم را با الماس مقایسه و بررسی کنیم.

زیرکونیوم در جدول تناوبی

زیرکونیوم که چهلمین عنصر موجود در جدول تناوبی است و با علامت zr نشان داده می شود از سنگ معدنی با همین نام یعنی زیرکون تولید می شود.

از بلور های دی اکسید زیرکونیوم که نام فارسی این سنگ معدنی که به زرگون یا طلا معروف است، در جواهر سازی استفاده می شود.

دلیل استفاده از کوبیک زیرکونیا بسیار واضح و مشخص است، قیمتی بسیار پایین و به صرفه در مقابل جلوه ای خاص و با شکوه همچون الماس.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

تولید نگین زیرکونیوم

این ماده که تماما توسط انسان تولید می شود و هیچ فرآیند غیر انسانی در تولید آن دخیل نیست، از ترکیب پودر زیرکونیوم و دی اکسید تولید می شود.

این ترکیب با قرار گرفتن در مقابل دمای حدود سه هزار درجه سانتی گراد، کوبیک زیرکونیا یا زیرکونیوم تبدیل می شود.

زیرکونیوم که بسیار به الماس شبیه است، مراحل تشخیص بسیار دشواری را برای فروشندگان و خریداران محترم ایجاد می کند که در ادامه تلاش کرده ایم تا از ساده ترین تا تخصصی ترین روش ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نکات تخصصی درباره کوبیک زیرکونیا و الماس

همان طور می دانید نگین زیرکونیوم از زیرکون(zr) و الماس از کربن(cr) تولید می شوند.

الماس به دو شیوه طبیعی یا معدنی و شیوه مصنوعی به مرحله تولید و استفاده می رسد که تولید کوبیک زیرکونیا را می توان به عنوان مشابه ترین محصول به الماس مصنوعی دانست.

به دلیل تشابه بسیار زیاد الماس و زیرکونیم، امکان تشخیص این دو ماده وجود ندارد و استفاده از ذره بین جواهر سازی به عنوان یکی از بهترین شیوه ها در تشخیص است.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

اما همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، شیوه های متنوع و متعددی برای شناسایی نگین زیرکونیوم از الماس وجود دارد که گالری بانو در ادامه این محتوا به بررسی این موارد پرداخته است.

شیوه های تشخیص نگین زیرکونیوم از الماس

1-مقایسه سختی نگین زیرکونیوم و الماس

میزان سختی مواد با استفاده از سنجه‌ی مو تعیین می شود.اما پیش از گفتن اعداد سختی این دو ماده می بایست اشاره کرد که هر دوی آن ها، بسیار سخت و مقاوم هستند.

عدد مقاومت الماس از ده، 10 می باشد و سختی نگین زیرکونیوم، 8 است.این اختلاف بسیار نزدیک است که کوبیک زیرکونیا را به عنوان ماده ای سخت می شناسند.

یکی از نکات مهم در ارتباط با الماس این است که، این نگین به راحتی خراش برنمی دارد و با ضربه از هم متلاشی نمی شود.

راحت ترین روش و وسیله برای آسیب زدن و تخریب الماس، استفاده از الماسی دیگر است.

2-خاصیت رسانایی

الماس به عنوان ماده ای کاملا رسانا در میان جواهرات شناخته می شود، اما نگین زیرکونیوم، به هیچ عنوان رسانا نمی باشد.

این راه که به عنوان دومین روش تشخیص این دو سنگ از طرف ما پیشنهاد شد، به عنوان راحت ترین شیوه و مسیر در میان روش های متعدد شناخت است.

3-نقد و بررسی رنگ های کوبیک زیرکونیا و الماس

رنگ بندی که به عنوان طیف رنگ برای این محصولات شناخته می شود از گرید D به عنوان کاملا بی رنگ یا سفید، آغاز و تا حرف Z به عنوان بیشترین یا پر رنگ ترین گرید شناخته می شود، که گرید D به عنوان بهترین طیف رنگی شناخته می شود.

با این اوصاف، نگین زیرکونیوم دارای رنگ از گرید (دی) می باشد.البته این موضوع به معنای عدم وجود تنوع رنگ برای سنگ های مختلف نگین زیرکونیوم نمی باشد، چرا که با وجود اکسید های مختلف، امکان محقق شدن رنگ های مختلف این نگین همچون الماس وجود دارد.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

یکی از نکات قابل توجه در ارتباط با الماس این است که این سنگ عموما ته رنگ قهوه ای یا زرد دارد و تنها نمونه هایی محدودی از آن کاملا بی رنگ هستند که این موضوع سبب برتری نگین زیرکُنیوم می شود.

4-برش و چگالی متفاوت

از آن جهت که نگین زیرکونیوم به عنوان ماده ای غیر طبیعی و ساخته دست انسان شناخته می شود، دارای برشی کاملا متفاوت است که دلیل این موضوع را در عنوان مقایسه تراکم این محتوا مشاهده خواهید کرد.

اما در ارتباط با موضوع چگالی که به عنوان یکی از راه های شناخت شیمیایی این دو ماده است، نتیجه ای کاملا عجیب مطرح می شود.

چگالی کوبیک زیرکونیا حدود 1.9 برابر الماس طبیعی است که بیشتر بودن آن موجب تعجب نیست چرا که ساخته دست انسان است اما عدد 1.9 برابری، مقدار قابل توجهی برای این موضوع می باشد.

5-مقایسه شفافیت الماس و زیرکُنیوم

خواندن این قسمت تا حد قابل توجهی شما را به تعجب مجبور خواهد کرد، چرا که شفافیت کوبیک زیرکونیا بسیار بیشتر از الماس است.

خط قبلی کاملا درست و صحیح نوشته شده است و دلیل این موضوع نیز چیزی نیست جز، وجود ناخالصی.

بهترین الماس نیز از آن جهت که مقدار کمی ناخالصی دارد، در مقایسه با نگین زیرکونیوم شفافیت کمتری را به نمایش می گذارد که یکی از مهم ترین دلایل استفاده ما از نگین زیرکونیوم اتریشی، میزان شفافیت و جلوه ای است که در دستبند نقره زنانه، انگشتر نقره زنانه و یا دیگر زیورآلات نقره در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

6-تفاوت در پخش یا پاشش نور

همان طور که می دانید، تعدادی از سنگ های طبیعی یا مصنوعی، توانایی ایجاد طیف رنگی نور یا رنگین کمان را دارند که به این موضوع، پاشش نور گفته می شود.

نگین زیرکونیم نیز همانند الماس، توانایی ایجاد پاشش نور را دارا می باشد.هر چه ابعاد و اندازه زیرکُنیوم کوچک تر باشد، پاشش آن بیشتر مشابه الماس خواهد بود و با افزایش آن میزان ایجاد رنگین کمانی از نور بیشتر شده، که این موضوع سبب جلوه و درخشش بیشتر گردنبند نقره زنانه یا دیگر محصولات نقره شما خواهد شد.

البته باید توجه داشت که اگر این میزان پاشش نور، بسیار زیاد و قابل توجه باشد(منظور از پاشش زیاد، استفاده از نگین زیرکونیوم بسیار بزرگ است)سبب جلوه غیر طبیعی زیورآلات شما خواهد بود.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

7-مقایسه وزن و تراکم نگین زیرکونیوم و الماس

نگین زیرکونیوم دارای تراکم بالاتری نسبت به الماس است که این موضوع سبب افزایش وزن دو مقدار مساوی از این دو سنگ است.

از نظر ابعاد نیز از آن جهت که زیرکُنیوم دارای تراکم بیشتری است در یک قیراط مشخص، به عنوان مثال در اندازه 2 قیراط، کوبیک زیرکونیا از الماس به حد قابل توجهی کوچک تر است، که این موضوع به هیچ عنوان در جلوه و نمایش زیورآلات شما، تاثیری نخواهد داشت.

تا به اینجا نکات و روش های متعددی را برای تشخیص این دو سنگ در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، اما سوالی که مطرح می شود این است که خارج از بحث خرید محصولات نقره، کدام یک از این دو، مناسب تر و جذاب تر هستند؟

انتخاب مناسب و به صرفه کدام است؟نگین زیرکونیوم یا الماس

موضوعی که کاملا واضح و مشخص است، میزان ارزش و سرمایه ای است که الماس در اختیار شما قرار می دهد.

الماس را می توان همچون دلار، سکه و پول دانست و آن را به عنوان یک پس انداز در نظر گرفت.

اما نکته ای که کاملا مشخص است، این موضوع است که اگر تنها و تنها هدف شما جلوه، نمایش و رخ قابل توجه زیورآلات شما است، نگین زیرکونیوم، به عنوان بهترین گزینه و پیشنهاد شناخته می شود.

مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

دلیل این موضوع نیز این است که این نگین تمامی جذابیت و نمای الماس را با قیمت بسیار ناچیز و غیر قابل توجه در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.
یکی دیگر از موضوعاتی که در ارتباط با قیمت کوبیک زیرکونیا مهم و قابل توجه است، رابطه قیمت این نگین با میزان قیراط مصرفی است که هر چه قیراط به کار رفته بیشتر باشد، قیمت نگین نیز به همان اندازه، افزایش پیدا خواهد کرد.

اما موضوع که به عنوان آخرین نکته در این محتوا مطرح می گردد، بحث ایجاد حساسیت است.

کوبیک زیرکونیا نیز همانند الماس، هیچگونه حساسیتی را بر روی پوست شما ایجاد نخواهد کرد و می توانید با خیالی را از این نگین جذاب و دلربا استفاده نمایید.

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، نگین تمامی محصولاتی که در دسته بندی های مختلف گالری بانو وجود دارد، از نگین زیرکونیوم می باشد تا خریداران محترم دغدغه ای را از بابت این موضوع نداشته باشند.

4.2/5 - (5 امتیاز)

2 نظر در “مقایسه نگین زیرکونیوم و الماس

  1. نیره گفت:

    فکر نمی کردم نگین زیرکونیوم تا این حد شبیه الماس باشه.عالی بود.

    1. سلام و سپاس از ارسال نظر شما در ارتباط با این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
خانه